Prakticky o menstruačních houbičkách

Důvodů, proč nepoužívat konvenční menstruační potřeby, je více. Často obsahují chemické látky, plasty, SAP, což znamená superabsorpční polymery, které jsou vyrobeny z polymerů odvozených z ropy. Narušují přirozené pH a mohou způsobovat podráždění pokožky či sliznice. Jsou běleny chlórem, který v sobě zanechává sice malé, ale neopomenutelné množství toxického dioxinu. V přírodě se rozkládají opravdu dlouho a žena jich nevyužije za svůj život zrovna málo.

Výhody menstruačních hub Artemis oproti tamponům:

 • jsou zcela přírodní a bez chemických látek
 • za žádných okolností netlačí
 • vychází mnohem levněji
 • má mnohonásobně delší životnost (kolem 6 měsíců)
 • nevzniká prakticky žádný odpad 
  (a ten co vznikne, je plně rozložitelný)
 • vhodné i pro pohlavní styk (ano, zachycuje menstruační krev a ani jednoho z partnerů netlačí, avšak nenahrazuje antikoncepční prostředky)

První možnost desinfikování

 1. Nejdříve houbičku vymyjte pod tekoucí vodou,
 2. poté ji vložte do misky se směsí vody a octa v poměru 10:1
 3. a přidejte pár kapek Tea tree oleje.
 4. Po 10 minutách houbičku vyndejte a důkladně propláchněte čistou vodou.

Druhá možnost desinfikování

 1. Namočte houbičku do misky s teplou vodou a lžící soli z mrtvého moře,
 2. nechte ponořenou alespoň 5 hodin,
 3. poté ji propláchněte čistou vodou.

Mořskou houbu lze během menstruace používat podobně jako tampon. Jedná se o 100% přírodní produkt bez jakýchkoliv chemických látek. Vyniká svoji jemnou strukturou a vysokou absorpcí.   

Před použitím je třeba houbu nechat nasáknout vodou aby změkla. Životnost houbičky je při správné péči přibližně 6 měsíců.

POUŽITÍ:

Před zavedením se musí houba dostatečně nasáknout vodou a poté lehce vyždímat a zavést podobně jako tampón. Samy si určíte, jak hluboko ji chcete zavést, díky své jemné struktuře se houba přizpůsobí, v případě že byste zjistili, že je houba moc velká, lze ji zastřihnout do Vámi požadovaného tvaru a velikosti, v tomto případě upravte velikost když je houba nasáklá vodou, abyste neporušili její strukturu.  V závislosti na síle menstruace je nutné houbičku vyndat a důkladně vymýt pod tekoucí vodou a opět lehce vyždímat. Pak je připravena na další použití.

Z hlediska životnosti houby a hygieny je důležité houbu po každé menstruaci dezinfikovat
. V dezinfikované houbě se nemnoží bakterie a prodloužíte tím její životnost. Jak na to?

Pro hloubkové čištění můžete houbičku namočit do směsi teplé vody a jedné lžíce jedlé sody. Po 10 minutách houbu opět propláchněte pod tekoucí vodou. Tímto zničíte bakterie, které by mohly způsobit infekci nebo zánět. Nepoužívejte stejnou houbu dvakrát aniž byste ji dezinfikovali.
Menstruační houbičky je možné používat i během pohlavního styku.
Pro snadnější vyjímání můžete k houbičce přivázat šňůrku. 

 

           CTA-do-blogu