Blog

Prakticky o menstruačních houbičkách

Důvodů, proč nepoužívat konvenční menstruační potřeby, je více. Často obsahují chemické látky, plasty, SAP, což znamená superabsorpční polymery, které jsou vyrobeny z polymerů odvozených z ropy. Narušují přirozené pH a mohou způsobovat podráždění pokožky či sliznice. Jsou běleny chlórem, který v sobě zanechává sice malé, ale neopomenutelné množství toxického dioxinu. V přírodě se rozkládají opravdu dlouho a žena jich nevyužije za svůj život zrovna málo.

Výhody menstruačních hub Artemis oproti tamponům:

 • jsou zcela přírodní a bez chemických látek
 • za žádných okolností netlačí
 • vychází mnohem levněji
 • má mnohonásobně delší životnost (kolem 6 měsíců)
 • nevzniká prakticky žádný odpad 
  (a ten co vznikne, je plně rozložitelný)
 • vhodné i pro pohlavní styk (ano, zachycuje menstruační krev a ani jednoho z partnerů netlačí, avšak nenahrazuje antikoncepční prostředky)

První možnost desinfikování

 1. Nejdříve houbičku vymyjte pod tekoucí vodou,
 2. poté ji vložte do misky se směsí vody a octa v poměru 10:1
 3. a přidejte pár kapek Tea tree oleje.
 4. Po 10 minutách houbičku vyndejte a důkladně propláchněte čistou vodou.

Druhá možnost desinfikování

 1. Namočte houbičku do misky s teplou vodou a lžící soli z mrtvého moře,
 2. nechte ponořenou alespoň 5 hodin,
 3. poté ji propláchněte čistou vodou.

Mořskou houbu lze během menstruace používat podobně jako tampon. Jedná se o 100% přírodní produkt bez jakýchkoliv chemických látek. Vyniká svoji jemnou strukturou a vysokou absorpcí.   

Před použitím je třeba houbu nechat nasáknout vodou aby změkla. Životnost houbičky je při správné péči přibližně 6 měsíců.

POUŽITÍ:

Před zavedením se musí houba dostatečně nasáknout vodou a poté lehce vyždímat a zavést podobně jako tampón. Samy si určíte, jak hluboko ji chcete zavést, díky své jemné struktuře se houba přizpůsobí, v případě že byste zjistili, že je houba moc velká, lze ji zastřihnout do Vámi požadovaného tvaru a velikosti, v tomto případě upravte velikost když je houba nasáklá vodou, abyste neporušili její strukturu.  V závislosti na síle menstruace je nutné houbičku vyndat a důkladně vymýt pod tekoucí vodou a opět lehce vyždímat. Pak je připravena na další použití.

Z hlediska životnosti houby a hygieny je důležité houbu po každé menstruaci dezinfikovat
. V dezinfikované houbě se nemnoží bakterie a prodloužíte tím její životnost. Jak na to?

Pro hloubkové čištění můžete houbičku namočit do směsi teplé vody a jedné lžíce jedlé sody. Po 10 minutách houbu opět propláchněte pod tekoucí vodou. Tímto zničíte bakterie, které by mohly způsobit infekci nebo zánět. Nepoužívejte stejnou houbu dvakrát aniž byste ji dezinfikovali.
Menstruační houbičky je možné používat i během pohlavního styku.
Pro snadnější vyjímání můžete k houbičce přivázat šňůrku. 

 

           CTA-do-blogu

4 tipy, jak se starat o mořské houby, aby byly krásné roky

Houba vám může vydržet klidně několik let, pokud se o ní budete dobře starat. A jak na to teda? 

 1. Po každém použití jí dobře propláchněte, ať v ní nezbydou zbytky nečistot a mýdla.
 2. Houbu neždímejte dokola, jen z ní vymačkejte vodu a nechce uschnout.
 3. Pokud používáte houbu Fine Silk na odstranění make-upu a řasenky a zbytky líčidel na ní zbyde, stačí proprat mýdlem.
 4. Jednou za čas jí dopřejte slanou lázeň.

Jak nejlépe připravit slanou lázeň, se můžete dozvědět tady: 
4 jednoduché rady, jak připravit slanou lázeň

 TIP NAVÍC: Až vám po pár letech mořská houba přestane dělat takovou radost v péči o vaše tělo, tak ji můžete začít používat pro technické mytí například vašeho auta či oken. 

Co že to ta houba je? A dá se jíst?

Mořskou houbu (Spongia maritima) si lidé často pletou s rostlinou, lufou (Luffa aegyptiaca). Rozdíl je v tom, že první je mnohobuněčný živočich a to druhé je rostlina stejného rodu jako okurka. 

Z hlediska biologie je mořská houba jediný živočich, který se nemůže pohybovat z místa na místo. Patří do kmene houbovců (Porifera), ale pozor, je to jiný kmen, než houby, které jíme, to je kmen Fungi.  Jsou to, tedy ty naše z kmene Porifera, jednodušší a většinou mořští živočichové s vakovitým tělem, kteří mohou výjimečně dosahovat velikosti až 2 m. Tělo houby se skládá ze dvou vrstev buněk a dutiny uprostřed. Uvnitř dutiny jsou límečkové buňky, které pohybem bičíků víří vodu a pomocí límečku zachytávají organické částice nebo plankton (záleží na druhu mořské houby). Do dutiny vede několik malých přijímacích otvorů, které jsou umístěny v dolní části mořské houby. V horní části je umístěn jeden velký, vyvrhovací otvor (osculum).

Dýchají celým povrchem svého těla. Nemají cévní, vylučovací ani nervová soustavu. Mořské houby však mají skelet (kostru) - síť vláken nebo jehliček tvořených oxidem křemičitým nebo uhličitanem vápenatým. Tato opora těla (po vysušení měkkých částí živočicha) působí velmi dekorativně (vzhledem připomínají dekorativní mořské houby většinou krajky)

Mořská houba žije na dně oceánů v neuvěřitelné hloubce od pěti do sto metrů. Živí se planktonem, ve kterém je spousty minerálů a filtruje vodu. V mořském království žije více než 5 tisíc druhů hub, z nichž je pro nás zajímavých jen 36 a pouze 15 z nich se hodí k péči o tělo. Jejich volný lov je zakázán a pěstování a sběr prochází velmi přísným dohledem. Aby houba dosáhla výšky patnácti centimetrů potřebuje minimálně dva roky. Ty větší kousky rostou až pět let.

TOP 9 skvělých vlastností mořských hub, které jste nevěděli

O výhodách mořských hub vás nejlépe přesvědčí ony samy. Nejdříve na omak drsnější a ve vodě pookřejí a stanou se krásně poddajnými. A samozřejmě, je v nich rozdíl. Máme tři základní druhy a to naprosto sametové Fine Silk, které jsou ideální pro večerní pohlazení při čištění pleti, Honeycomb, které svými jemnými, ale účinnými peelingovými vlastnostmi okouzlí každou ženu (a možná i muže) a bělené Hard type.

Jdeme na to:

 1. Prokrvují a vypínají kůži, takže skvěle předchází striím a umí velmi zjemnit i ty které se zrovna začínají objevovat.
 2. Čistí pleť od mrtvých buněk a jsou vhodné do sauny.
 3. Urychlují hojení ran a jizev.
 4. Přinášejí úlevu při únavě a bolesti svalů.
 5. Přinášejí úlevu i od bolestí kloubů (včetně revmaticky postižených).
 6. Skvěle se s nimi odstraňuje make-up včetně řasenky.
 7. Léčí kožní problémy (lupénka, akné, ekzémy)
 8. Všechny mořské houby také dokáží dobře pohltit různé pachy (z cigaret, z provozu kuchyně a další).
 9. Obsahují biologické látky, které mají antivirové, dezinfekční a antiseptické účinky rozdíl od jejich syntetických kolegyň ve kterých se bakterie jen drží.

 Díky všem těmto vlastnostem se mořské houby čím dál více dostávají i do českých domácností. Dostanou se i do té vaší?

Už ve starověkém Římě znali blahodárné účinky mořských hub!

První zmínky o lovu hub jsou už z dob Aristotela. Už tehdy se houba pokládala na rány, aby je dezinfikovala a urychlila jejich zahojení. Také si ji Římané pokládali pod brnění proti puchýřům a odřeninám a myli si s ní své helmice. Ve středověkém lékařství s ní léčili i zvětšenou štítnou žlázu.

Ve středověku se mořská houba užívala k léčbě strumy (nemoc způsobená nedostatkem jódu v organismu). Kouzlo přírodních mořských hub spočívá totiž mimo jiné v tom, že obsahují přibližně 14 % jódu. To znamená, že v jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody! Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky) do jedné minuty. Houby tak mají řadu vlastností využitelných v lékařství – jsou antiseptické, antibakteriální a desinfekční.

Jaký je rozdíl mezi minerální a žlutou houbou?

To, čím se odlišuje hnědá minerální houba od žluté houby, je proces čistění. Hnědá minerální houba je ručně očištěna a není proprána od přírodního hnědého barviva (nositele solí a minerálů). U žluté houby je proces čištění delší, houby jsou propírány dokud nejsou zbaveny hnědého barviva. Obsah minerálů: hnědá cca 70% původních z moře, vyčištěná po proprání cca 30-35%. 

 

4 jednoduché rady, jak připravit slanou lázeň

Jelikož je pro houby přirozené slané mořské prostředí, nejlépe jim uděláte, když jim někdy takové prostředí nasimulujete. Při každé slané lázni se v nich opět obnoví minerály a další blahodárné látky. 

Jak tedy na slanou lázeň? 

 1. Rozpusťte mořskou sůl ve vodě zhruba o teplotě 37°C.
 2. Houbu ponořte do této vody a opakovaně zmáčkněte, aby se látky dostali dovnitř.
 3. A nechte ji v tomto roztoku alespoň 5 hodin.
 4. Po ukončení lázně houbu důkladně propláchněte čistou vodou.

TIP NAVÍC: Pro zvýšení účinku lázně můžete do roztoku přidat pár kapek citronové šťávy.

A houba vám bude dělat radost zase o něco déle. :)